Dozowniki, ich rodzaje i przeznaczenie

W zależności od rodzaju produktu przeznaczonego do pakowania, oczekiwanej wydajności i dokładności odmierzania porcji mamy wiele możliwości wyboru odpowiedniego zestawu dozowników przystosowanych do współpracy z maszynami pakującymi. Wyróżniamy dozowniki wagowe, objętościowe, taśmowe i kombinacyjne.

 

Dozownik wagowy do pakowania produktów sypkich

Dozownik wagowy jest przeznaczony do dozowania produktów sypkich, pakowanie odbywa się ręcznie. Wagowy dozownik pozwala na precyzyjne odmierzenie wagi produktu.

 

Działanie dozownika wagowego

Operator otwiera opakowania, podstawia pod lej wysypowy i naciska pedał. Dozownik wagowy wysypuje odmierzoną ilość produktu, następnie operator przenosi opakowanie pod element zgrzewający wraz z naniesieniem daty produkcji.

Co zważy dozownik wagowy? Maszyna odważa produkty krystaliczne, ziarniste, małych rozmiarów tj.: zboża, makaron, sól itp., oraz produkty nieżywnościowe o podobnej strukturze.

 

Dozownik taśmowy do pakowania produktów sypkich

Dozownik wagowy jest przeznaczony do dozowania i napełniania opakowań. Wagowo – taśmowy dozownik pozwala na precyzyjnie odmierzenie wagi produktu.

 

Jak działa dozownik taśmowy?

Operator otwiera opakowania: stawia torebkę na stół wagowy – taśma wsypuje produkt do stojącego opakowania wg. wagi. (objętość kubełka w standardzie 2,8 l – waga odpowiednia do gęstości wagowej produktu) podstawia pod lej wysypowy, naciska pedal. Dozownik wagowy wysypuje odmierzoną ilość produktu (waga do uzgodnienia z klientem). Zatem operator przenosi opakowanie pod element zgrzewający wraz z naniesieniem daty produkcji.

Co ten dozownik zważy? Maszyna odważa produkty krystaliczne, ziarniste, małych rozmiarów tj.: zboża, makaron, sól itp., oraz produktów nieżywnościowych o podobnej strukturze.

 

Linia do ważenia i pakowania produktów

Automat jest przeznaczony do formowania, napełniania, uszczelniania i cięcia pakietów. Wagowy dozownik wielogłowicowy pozwala na precyzyjnie odmierzenie wagi produktu. Maszyna pakuje produkty krystaliczne, ziarniste, małych rozmiarów tj.: zboża, makarony, orzechy, cukier, herbata, słodycze (np. cukierki, ciasteczka, galaretki), przyprawy, przekąski (np. rogaliki, pałeczki kukurydziane, popcorn, chrupki, krakersy, chipsy), suszone owoce itp., oraz produktów nieżywnościowych o podobnej strukturze.

Ten automat doskonale nadaje się także do pakowania produktów spożywczych, które są zamrożone jak np. kotlety mrożone, truskawki, maliny itp.

 

Dozowniki objętościowe

Tego rodzaju dozowniki odmierzają i dozują założoną ilość produktu poprzez objętościowe napełnienie kubków. Na obracającym się talerzu możemy zamontować 6 lub 8 kubków które po podstawieniu do części zasypowej są w pełni napełniane z góry, następnie poprzez obrót kubełek jest przesuwany do części zsypowej. W dozowniku objętościowym kubkowym wielkość kubków jest regulowana poprzez rozsuwanie się części górnej i dolnej talerza. Regulacja jest automatyczna z panela dotykowego maszyny pakującej. Wydajność + 80 dozowań/minutę.

Dzięki prostocie działania dozownik objętościowy kubkowy może osiągać bardzo dużą wydajność.

 

Dozowniki ślimakowe

Takie dozowniki dozują ustaloną ilość produktu za pomocą obrotu śruby dozującej. Szeroki zakres średnic śrub dozujących pozwala na dozowanie produktu z bardzo wysoką dokładnością oraz wydajnością. Prostota działania dozownika ślimakowego zapewnia długie i bezproblemowe korzystanie z tego typu urządzenia dozującego.

 

Jaki dozownik wybrać?

Szeroki wybór dozowników na rynku pozwala na idealne dostosowanie urządzenia do maszyny pakującej, pakowanego produktu i rodzaju opakowania. Wszystkie z opisanych typów znajdują swoje zastosowanie w odmierzaniu konkretnych produktów i odnajdują swoją kompatybilność z różnymi automatami. Polecamy się przy wyborze i kompletowaniu całej linii.

Pozostaw komentarz