Jak wybrać maszynę pakującą?

Opakowanie produktu stanowi w dużej mierze o jego jakości. To w jakiej formie klient dostaje produkt decyduje o jego zadowoleniu oraz często o ponownej decyzji o zakupie.

Dlatego obecnie coraz więcej firm produkujących produkty spożywcze różnego rodzaju (ale nie tylko) przykłada dużą wagę do jakości opakowań i rozwija systemy pakowania. W tej sytuacji istotne są wszelkiego rodzaju mechanizmy zwiększające tempo tego procesu.

Automatyczne rozwiązanie, maszyny pakujące i specjalistyczne linie przyspieszają i usprawniają produkcję, w tym oczywiście etap pakowania, a przez to pozwalają zmniejszyć koszty zatrudnienia w firmie produkcyjnej.

 

Automat pakujący – kiedy go kupić?

Należy zadać sobie pytanie „kiedy taką maszynę pakującą powinno się nabyć? Kiedy staje się to konieczne?” Można odpowiedzieć, że momentem na zakup urządzenia pakującego jest chwila gdy w naszym przedsiębiorstwie potrzeby są już tak duże, że zbyt wielu pracowników musi zajmować się pakowaniem produktów.

Co oznacza ‘zbyt wielu’? To znaczy: gdy koszty ich zatrudnienia są wyższe niż koszt zakupu maszyny (oczywiście w pewnej dłuższej perspektywie).

Zakup automatu pakującego – czy to się opłaca?

Ponadto warto rozpatrzeć zakup automatycznej linii do pakowania w ramach np. leasing’u lub kredytu. Warto wziąć takie rozwiązanie pod uwagę, gdyż rata miesięczna od 100 000 PLN netto może wynosić ok. 2 200 zł, co jest bardzo dobrą alternatywą płacy jednego pracownika z uwzględnieniem wszystkich kosztów ponoszonych przez pracodawcę.

 

Przed zakupem pakowaczki

Przed nabyciem takiego urządzenia, bez względu na jego specyfikę i parametry należy się odpowiednio przygotować. Ważne jest zorganizowanie pomieszczenia dla automatycznej linii do pakowania, a także znalezienie, lub przygotowanie osoby do przeszkolenia przez dostawcę, która będzie odpowiedzialna za konserwację oraz ewentualną obsługę pakowaczki.

Zwykle należy także przeorganizować przestrzeń i procedury w przedsiębiorstwie, w szczególności w kwestiach związanych z pakowaniem produktów.

Do pakowania jakiego produktu potrzebujesz pakowaczki?

Przed zakupem maszyny pakującej należy także zastanowić się czego właściwie potrzebujemy, w zależności od tego CO (kształt, konsystencja, pylistość, dawki/waga) chcemy zapakować i W CO (czyli w jakiego rodzaju opakowanie) w zależności od typu produktów, ich formatu i przerobu naszego przedsiębiorstwa.

 

Jaką maszynę pakującą wybrać?

Urządzeń pakujących jest obecnie na rynku bardzo wiele, w naszej ofercie także można znaleźć różnego rodzaju pakowarki, automaty, półautomaty, podajniki, kartoniarki, dozowniki i całe linie produkcyjne. Należy jednak zastanowić się czego potrzebujemy i jakie właściwości powinna mieć wybrana maszyna.

 

Maszyny do pakowania produktów sypkich

Produkty sypkie (o różnym stopniu pylenia), półpłynne i płynne są pakowane z wykorzystaniem maszyn pionowych. Jednak od każdej reguły są wyjątki, występują także urządzenia pakujące poziome dla różnego rodzaju i konsystencji produktów.

Na przykład automat pakujący flow-pack zapakuje produkty średniogabarytowe  jak gąbki, mini – pizza, słodycze, ciasteczka i inne produkty. Wiele dostępnych u nas maszyn pakuje zarówno produkty spożywcze, jak i niespożywcze, ale o podobnej konsystencji.

 

Dobry automat pakujący – zakres działania

Z całą pewnością warto wybrać pakowarkę o szerokim spektrum działania, taką która zapakuje różnej konsystencji produkty. Im szerszy zakres możliwości takiej maszyny i im bardziej jej działanie jest kompletne tym zakup jest bardziej opłacalny. W sytuacji rozszerzania lub zmiany oferty produkcyjnej automat pakujący o wielu możliwościach okaże się z pewnością lepszym wyborem.

 

Maszyny do pakowania w pillow bag, standing bag, doypack, saszetki, sticki.

Przy podejmowaniu decyzji jaką maszynę pakującą wybieramy ważny jest także rodzaj opakowania. Obecnie najpopularniejsze opakowania na rynku to między innymi pillow bag, standing bag, doypack, saszetki czy tak zwane sticki. Wybieramy je, między innymi, w zależności od pakowanego produktu, zwłaszcza konsystencji oraz kwestii użytkowych, transportowych itp. Większość rodzajów opakowań wymaga zastosowania innej maszyny.

 

Na jakie parametry maszyny pakującej zwrócić uwagę?

Należy zwrócić uwagę pod kątem potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa na parametry takie jak: wymiary, produkcyjność czy pobór mocy. Ważna jest także grubość i wymiar rolki folii kompatybilnej z danym modelem automatu do pakowania produktów sypkich.

Samodzielna pakowaczka czy część ciągu produkcyjnego?

Trzeba pamiętać, że maszyna może działać samodzielnie lub być częścią całego ciągu produkcyjnego. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na możliwości łączenia takiego automatu z kolejnymi elementami linii np. urządzeniami dozującymi, ponieważ do maszyny pakującej musi być dostarczany produkt w konkretnej odważonej dokładnie ilości.

 

Automaty pakujące – dodatkowe funkcjonalności

Jeśli zależy nam na dodatkowych funkcjach ułatwiających pracę wybierzmy model z usprawniającymi modułami typu: moduł płaskie dno, moduł do wykonywania nacięć na opakowaniach, datownik, czy drukarka termiczna.

Powszechnie stosowane są także czujniki, np. końca folii, gaz ochronny czy ząbkowanego nacinania opakowań. Większość nowocześniejszych maszyn pakujących wyposażona jest w moduł cięcia i zgrzewania folii. Pamiętajmy jednak o zachowaniu trzeźwego spojrzenia i wybierajmy te moduły, który są nam w produkcji rzeczywiście niezbędne.

 

Profesjonalne doradztwo w zakresie maszyn pakujących

Zakup maszyny pakującej to poważna decyzja, która usprawnia proces produkcji i decyduje o jakości samych opakowań, jak i bezpieczeństwie pakowanego towaru. Dlatego decyzje te powinny być przemyślane. Jeśli wciąż nie macie pewności jak i jaki automat pakujący wybrać to istotna jest informacja specjalisty, producenta maszyn i urządzeń do pakowania towarów.

Z pewnością możecie liczyć na naszą profesjonalną pomoc i porady w zakresie wyboru najbardziej odpowiedniego dla waszej firmy automatu pakującego.

Pozostaw komentarz