Kartoniarka pionowa – jak ją wykorzystać? Maszyna do pakowania w kartoniki.
Dostępne na rynku maszyny pakujące można podzielić na kilka grup w zależności od pakowanego produkty, ale także efektu, czyli rodzaju opakowania. Jednym z najpopularniejszych opakowań zarówno w branży chemicznej, jak i wielu innych są kartony. Dlatego kartoniarka to jedna z najpowszechniejszych pakowarek.
Zasady pracy kartoniarek
Kartoniarka to urządzenie pakujące, które może pracować samodzielnie, bądź też stanowić część całego ciągu produkcyjnego. Praca takiej pakowaczki polega na automatycznym formowaniu opakowań – różnego rodzaju kartoników z przygotowanego wcześniej kartonu. W następnym kroku produkt rozmieszczany jest wewnątrz opakowania. Na koniec kartoniarka zamyka kartonik za pomocą kleju lub zatrzasku.
Pakowanie produktów w kartony
Pakowany produkt może być wkładany do urządzenia pakującego ręcznie – przez operatora lub automatycznie – za pomocą podajnika. Cały proces jest automatyczny i bardzo wydajny, wszystkie działania odbywają się sprawnie, szybko i z oszczędnością energii.
Integracja kartoniarki z automatami pakującymi
Istnieje także możliwość integracji kartoniarki pionowej z automatami pakującymi w celu otrzymania kompletnej linii pakującej. Ponadto można dołączać do zestawu maszyny do układania zbiorczego oraz tunelu termokurczliwego. Kartoniarka może współpracować z wieloma innymi maszynami, takimi jak automaty pionowe, odbiorniki czy transportery.
Dla zautomatyzowania całego procesu kartoniarkę można połączyć także z maszynami przeznaczonymi do foliowania lub wyposażyć w opcję automatycznego drukowania kodów oraz dat.
Kartoniarka pionowa – co zapakuje?
Na rynku istnieją kartoniarki poziome i pionowe. Różnego rodzaju produkty jednostkowe można pakować przy pomocy kartoniarki poziomej natomiast produkty sypkie lub bardzo drobne powinny być pakowane grawitacyjnie, czyli za pomocą wagi bezpośrednio do podstawionego kartonika na kartoniarce pionowej.
Kartoniarka pionowa pakuje między innymi produkty krystaliczne, ziarniste tj. kasza (gryczana, proso i inne), ryż, (możliwość pakowania po 4 szt. do jednego kartonika), płatki śniadaniowe itp.
Najpopularniejsze maszyny pakujące w kartoniki
Firmy oferują kartoniarki o zróżnicowanej specyfice. Dzięki temu tego rodzaju urządzenia pakujące doskonale odnajdują się w zakładach produkcyjnych niemal wszystkich branż. Szeroki asortyment takich automatów, o różnych wymiarach, możliwościach integracji z innymi urządzeniami pakującymi i wyjątkowej wydajności sprawia, że wielu przedsiębiorców decyduje się na ich zakup. Wszystkie modele zostały zaprojektowane w taki sposób, by sprostać wymaganiom zakładów produkcyjnych i nie odstępować kroku w kwestii rozwoju technologii.