Maszyny pakujące – poziome czy pionowe? Jakie wybrać?
Na rynku jest obecnie bardzo duży wybór różnego rodzaju maszyn pakujących. W zależności od specyfiki, konsystencji, rodzaju towaru stosuje się różnego typu maszyny.
Główne rodzaje maszyn pakujących
Dwa główne rodzaje maszyn pakujących to pionowe i poziome. Ich podstawowa różnica polega na tym co płynie z samej nazwy: maszyny pionowe pakują produkt w pionie, a poziome – w poziomie. Zazwyczaj pakowaczki pionowe pakują produkty sypkie, a poziome – płynne. Jednak są wyjątki od tej reguły.
Każda z maszyn posiada także dodatkowego moduły i funkcjonalności usprawniające proces pakowania, a przez to całą produkcję. Wybierając należy wziąć pod uwagę także typ opakowań oraz kwestie na, których będzie nam zależeć szczególnie, np. szczelność czy wytrzymałość opakowania.
Specyfika i zastosowanie pionowych maszyn pakujących
Pionowe maszyny pakujące inaczej pakowarki lub pakowaczki są zaprojektowane głównie do pakowania produktów spożywczych, ale też nieżywnościowych w saszetki i płaskie torby. Pionowy automat pakujący tworzy opakowania z folii, która jest pionowo zorientowana na maszynie. Takie pakowaczki pracują na ogół w dwóch podstawowych trybach: start/stop oraz w trybie ciągłym. Istnieje także możliwość modyfikacji prędkości ich działania.
Maszyny pakowania pionowego – budowa i funkcje
Maszyny pakowania pionowego wymagają zastosowania dozownika, który dozuje produkt do pionowej rury, gdzie formowana jest torebka. Zwykle nie jest on dołączany do automatu, należy dokupić kompatybilny dozownik. Kiedy torebka jest już wypełniona produktem maszyna robi zgrzew pionowy i opuszcza folię. Następnie automat formuje podwójny zgrzew pionowy, który jednocześnie zamyka torebkę i formuje dno nowej torebki.
Nowoczesne pionowe automaty pakujące
Nowoczesne pionowe automaty pakujące posiadają wiele udoskonaleń, dzięki którym produkowane opakowania są wyjątkowo szczelne i wytrzymałe. Niektóre modele, coraz powszechniejsze, posiadają możliwość zgrzewania stałocieplnego, które jest niezbędne do pracy na foliach typu laminat.
Szeroka regulacja pionowych automatów pakujących
Jedną z podstawowych części pionowych maszyn pakujących jest kołnierz na którym się formuje torebka (warto pamiętać, że każda szerokość torby wymaga zastosowania innego kołnierza formującego, natomiast długość opakowania możemy regulować według uzgodnionej na początku zamówienie specyfikacji).
Urządzenia nowej generacji oparte są o działanie pneumatyczne, w skład którego wchodzi wał pneumatyczny umożliwiający szybką wymianę rolki z folią.
Maszyny pakujące pionowe – co pakują?
Maszyny pakujące pionowe pakują głownie sypkie nie pyliste produkty jak np. cukier, kawa, chrupki kukurydziane, herbata, ale także mniej sypkie stałe produkty żywnościowe jak makaron czy cukierki oraz nieżywnościowe np. pellet, nawóz, piasek, eko-groszek, torf, węgiel drzewny, śrubki. Co więcej pakowarki półautomatyczne i automatyczne są w stanie zapakować produkty pyliste tj. mąka, suplementy diety, mleko w proszku i inne produkty w różne torebki typu pillow bag czy doypack.
Specyfika poziomych maszyn pakujących
Poziome maszyny pakujące działają nieco inaczej niż automaty pionowe. Najbardziej powszechne modele to maszyny elektroniczne i wielofunkcyjne. Maszyny poziome często cechują się niezwykłą elastycznością w kwestii zmiany formatów. Przystosowane są do pakowania produktów spożywczych i niespożywczych, zarówno w opakowaniach pojedynczych jak i multipakach.
Poziome maszyny pakujące są łatwe w utrzymaniu
Konstrukcja maszyn poziomych jest zwykle prostsza od standardowej struktury w typowych maszynach pionowych. Są to urządzenia, również jak i pakowarki pionowe, bezpieczne i dość łatwe w utrzymaniu.
Pakowarki poziome – zastosowanie
Poziome automaty pakujące znajdują zastosowanie zarówno w pakowaniu produktów pojedynczo jak i w zestawach. Produkt jest podawany za pomocą podajnika wprowadzającego, działającego w poziomie. Podajnik może kłaść na taśmie produkt w sposób automatyczny w ustalonych odstępach czasu, ale można także wybrać opcję podawania ręcznego np. dla oszczędności folii.
Saszetkarki i automaty do pakowania w doypack.
Maszyny pakowania poziomego dzielimy na dwie pomniejsze kategorie: saszetkarki oraz automaty typu doypack. Pierwsze oczywiście służą do zamykania produktów w saszetkach, natomiast automaty doypack produkują opakowania wyglądem zbliżone do saszetek o stabilnej podstawie, która ma możliwość stania samodzielnego.
Saszetki mogą posiadać różną formę, od prostych torebek z trzeba lub czterema zgrzewami do opakowań w innych kształtach, np. takich przypominających butelki. Są tez saszetki zamykane strunowo lub posiadające korki czy tak zwane eurozawieszki.
Maszyna do pakowania Flow-Pack
Dobrym przykładem jest pozioma maszyna do pakowania Flow-Pack, jedna z najbardziej popularnych automatów pakujących poziomych. https://www.wapak.pl/automaty-pakujace/automat-pakujacy-flow-pack/
Pakuje szeroki asortyment towarów t.j. pizza, słodycze, ciasteczka, lody, pieczywo, tacki z produktem, pianki, gąbki, mokre chusteczki, jednorazowe sztućce, mydło, bandaże, czasopisma, książki, ocieplacze, etc., jak również opakowania zbiorcze.
Poziome maszyny pakujące – wykorzystanie
Poziome maszyny do pakowania wykorzystywane są w niewielkich zakładach produkcyjnych ale także wielkich przedsiębiorstwach. Poziome linie pakujące sprawdzają się doskonale zarówno w branży spożywczej, jak i chemicznej.
Czym się kierować?
Dobrej jakości maszyna pakująca to urządzenie wydajne, działające sprawnie, wypełniające nawet powyżej 100 opakowań na minutę (pakowarki typu fłow-pack, czy doypack do 30 opakowań/min, saszetkarka do 30, warto o tym wspomnieć). W naszym asortymencie znajdują się automaty z bardzo szerokim spektrum pakowania, dzięki czemu możliwości użytkowe (ilość możliwych do zapakowania produktów) zwiększają się. Ważnym aspektem są systemy bezpieczeństwa i funkcjonalność pakowaczki, łatwość jej obsługi czy konserwacji, np. takie elementy jak duży wyświetlacz czy fotokomórka.
Nie ulega wątpliwości, że to rodzaj pakowanego produktu determinuje wybór odpowiedniej maszyny pakującej. Ważnym aspektem jest też wielkość produkcji, w zależności od ilości produktów wybieramy całą linię lub np. dozownik czy półautomat pakujący (przy mniejszych produkcjach).